Idag har det varit full rulle på gymmet hela kvällen! 2 dagklienter och 3 kvällsklienter efter varandra
Har precis börjat runda av nu vid 20.30-tiden med lite administrativt arbete mot slutet.
Jag har fått några nya klienter senaste veckan och det handlar dels om att få rätsida på obalans i kroppens muskulatur, men även att bygga muskler och att gå ner vikt och i midjemått. Det är alltid roligt att få klienter med lite olika mål och det gör att jag själv utvecklas med varje ny klient jag får. Vid alla “kroppsliga” problem, oavsett om det är en skada, sjukdom eller något annat, så krävs planering och eftertanke inför passen.
Bland det första jag gör är att skriva en tydlig målplan. En målplan vi använder som “checklista”, där vi stämmer och utvärderar resultat/ utveckling, allt eftersom den sker. Ibland kan målplanen vara på kort sikt och ibland sträcker den sig över en längre period.
Kontentan är att varje klient har ett mål som de vill uppnå och mitt arbete är att optimera deras förutsättningar för att verkligen nå dit. DU får allt du behöver för att kunna nå ditt mål, förutom en sak.. någon som du måste ha inom dig från början, Motivationen!
Utan motivation är det svårt att orka göra det som krävs och svårt att nå målet.
Jag välkomnar alla nya klienter till en spännande tid här på Mission To Shape Gym 
